Šatky, nosiče klokanky : Áno/Nie?

Ahojte maminky.

Určite ste čítali množstvo názorov a článkov, čo sa týka nosenia klokaniek, nosidiel a ergonomických nosičov

V tomto blogu sa pozrieme na to, či je využívanie týchto pomôcok pre Vášho drobca vhodné.  V úvode však informujeme, že nevyzdvihujeme ani jednu z týchto pomôcok. Je iba na Vás, ktorú variantu si zvolíte. Pred rozhodnutím je ale dobré dozvedieť sa o výhodách či nevýhodach každej z nich.

  

ŠATKY , KLOKANKY a ERGONOMICKÉ NOSIČE

 

Existujú rôzne názory, ktoré tvrdia, že nosidlá, klokanky a šatky sú vhodné a bezpečné na nosenie detí. Naopak nájdete aj vyjadrenia, ktoré zastávajú, že pre zdravý vývin Vášho dieťatka by ste mali používať kočík.

 

Výhody a nevýhody nosenia dieťatka v šatke.

 

Mnoho rodičov preferuje nosenie dieťatka v šatke. Jedným z dôvodov je aj to, že šatky na nosenie sú módnym trendom tohto storočia. Keď sa na to pozrieme z dlhodobého hľadiska, už v dávnej histórii matky nosili svoje deti stále so sebou. V istom zmysle teda táto potreba pramení už z podstaty matky. U nás na Hovienkove Ti prinášame rôzne druhy šatiek, nosidiel a ergonomických nosičov. https://www.hovienkovo.sk/nosidla--klokanky/ 

 

„Čo sa týka šatkovania, väčšinou s ním mám dobré skúsenosti. Je vhodné najmä u detí s vyšším svalovým napätím, ktoré sa často napínajú do luku. Tam šatka pri polohe dieťaťa schúleného do kĺbka veľmi pomáha. Opatrná by som bola u detí hypotonických (nižší svalový tonus, nižšie svalové napätie, lenivejšie deti), ktoré v šatke ešte viac spohodlnejú,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Jana Tůmová

 

Mamička, obrovskou výhodou nosenia tvojho drobca v šatke je jej praktické využitie. Ocenia to hlavne pragmatické mamičky, ktoré neustále niečo robia, ale zároveň chcú mať dieťatko vždy pri sebe. Umiestnením bábätka do šatky získa mamina voľné ruky na rôzne práce, no nemusí odísť od svojho pokladu ani na sekundu. Ďalším plusom je to, že aj dieťatko sa cíti viac v bezpečí a má pocit ako keby bolo stále v brušku. Počuje tlkot mamičkino srdca, ktorý počúvalo 9 mesiacov, čo prispieva k tomu, že  je oveľa pokojnejšie. Je veľmi dôležité ako dieťatko do šatky uložíš. Treba dávať pozor na to, aby malo  správne položenú hlavičku či chrbátik a cítilo sa pohodlne. 

 

Prikladáme link videonávodu ako správne uviazať šatku: 

https://www.youtube.com/watch?v=zMkKfBNudUM 

 

Ak by sme to zhrnuli, môžeme povedať, že ak sa rozhodneš pre akúkoľvek variantu nosičov, tak sa z teba stáva slobodnejšia maminka a máš viac možnosti ísť všade kam len chceš. Určite to poznáš, ak ideš na nákupy s kočíkom, máš obmedzené možnosti. Nie všade sa zmestíš, minimálne jednou rukou musíš kočiar stále držať a občas musíš od neho aj odbehnúť. Ale naopak kočík má veľký úložný priestor, a tak nemusíš nosiť ťažké tašky.  Je teda na tebe, ktorú z výhod uprednostníš.

 

Pozrime sa však aj na nevýhody. Všeobecnou nevýhodou šatiek je nesprávne držanie chrbátika dieťatka. Existujú názory, že nie je vhodná pre jeho zdravý vývoj a taktiež mu nie je príjemne, keď  nevidí na okolitý svet. Zvykne byť plačlivé a nepokojné ak nie je šatka správne uviazaná a nie je posadené správne.

 

Rozdiel medzi klokankou a  ergonomickým nosičom  

 

Čo sa týka nosenia detí v ergonomických nosičoch, MUDr. Pavel Mífek (pediater) radí:

 

“Nosenie detí a blízky kontakt medzi rodičom a dieťaťom zabezpečuje u detí vyplavovanie hormónov, ako sú oxytocín a endorfíny. Tie napomáhajú deťom k upokojeniu a zmierňujú bolesť v prípade kolík, refluxu, rastu zubov, či iných bolestivých stavov. Dieťa v bezprostednej blízkosti rodiča je upokojené a lepšie zaspáva, čo má celkový priaznivý efekt na jeho vývoj. “

 

Podstatný rozdiel medzi klokankami a ergonomickými nosičmi je v správnom držaní tela. Klokanka to neumožňuje, lebo bábätko nemá pekne zaoblený chrbátik. Takisto je problém, ak je v klokanke dieťatko otočené tvárou dopredu. V takom prípade opiera chrbátik o rodiča, čo je zo zdravotného hľadiska pre dieťatko nevyhovujúce. V klokanke je ťažké dosiahnúť správne podsadenie, pretože bábätko nesedí na široko, ale visí,  a to nie je z ergonomického hľadiska pohodlné.

 

Naopak ergonomické nosiče sú z bezpečnostného hľadiska pohodlnejšie, pretože dieťatko má prirodzene zakrivený chrbátik v tvare písmena C tak, ako bolo uložené v maternici. Bábätko má v nosiči nôžky správne na široko, v tvare písmena M, zaguľatený chrbátik v správnom tvare a  správne uloženú hlavičku. U nás na Hovienkove ti odporúčame práve takéto nosiče.

https://www.hovienkovo.sk/nosidla--klokanky/

 

No nebuď smutná maminka. Ak nie si zástankyňou takéhoto nosenia dieťatka, nič nepokazíš ani klasickým kočíkom. Neexistuje žiadna teória, ktorá by tvrdila, že detičky, ktoré sú prenášané v kočíkoch by boli menej šťastné ako tie, ktoré sú nosené na mamkinom tele. A keďže vždy nám ide v prvom rade o šťastie dieťatka,  na Hovienkove ti ponúkame široký výber  hlbokých  alebo športových kočíkov:

https://www.hovienkovo.sk/cestovanie/ 

Veríme maminka, že týmito tipmi a trikmi ti uľahčíme  rozhodovanie v správnom výbere nosenia svojho dieťatka.

Hovienkovo nájdete na GLAMI.sk