Hračky od 3. mesiacov

 Ahojte maminky,

v poslednom článku sme sa venovali prečo su hračky dôležité pre vývoj bábätka. Ak ste ho nečítali a chcete sa dozvedieť o hračkách viac, pozrite si článok - Prečo sú hračky dôležité pre vývoj dieťatka.

  

 Plyšové hračky

Ak už dieťatko udrží hračku v rukách dlhšie a začne si ju posúvať z ruky do ruky, nastal čas na mäkké a príjemné hračky. Sú na to hneď dva dôvody. Prvým je to, že keď dieťatko hračku drží, skôr alebo neskôr ju odhodí. A hádzanie sa u väčšiny detí stane na určitý čas dosť veľkou záľubou.

Precvičujú si tým motoriku, keďže hračku znovu a znovu uchopia. Zároveň spoznávajú fakt, že ak hračku pustia, tak spadne. Druhým dôvodom je, že už hračky a ich výzor vnímajú oveľa výraznejšie. Dokážu si k ním vytvoriť citové puto a tým si rozvíjajú aj emocionálnu stránku. Toto puto medzi dieťatkom a hračkou môže byť veľmi silné a trvať aj dlhšie obdobie. Vypchaté hračky sú pre dieťa ľahko uchopiteľné (vedia ich objať!). Stimulujú u dieťatka zmysel pre dotyk, najmä ak ide o hračku, ktorá má veľa textúr - nejasný chvost, chlpaté uši alebo oblečenie z rôznych materiálov. Ale pozor mamička.

Odporúčame zaistiť, aby sa tvoje bábätko pritúlilo s bezpečne vypchatou hračkou. Najlepšie sú také s vyšitým nosom a očami namiesto gombíkov alebo iných malých predmetov, ktoré môžu spadnúť, aby ich dieťatko neprehĺtlo. Veľa takých nájdeš aj u nás na Hovienkove.

Keď bude tvoj poklad schopný sedieť a plaziť sa, začnú ho lákať hračky, ktoré mu pomôžu skúmať svet. Napríklad hračky s časťami, ktoré sa môžu otvárať a zatvárať, hádzať, buchnúť a padať. 

Hračky do vody

 Hračky do vody 

Ak už dieťatko dokáže samo sedieť, môžeme pridať aj nejaké hračky do kúpeľa. Tieto hračky sú jednoduché - rybky, korytnačky, pískacie knižky a podobne. Ich cieľom je dieťa pri kúpeli zabaviť. Môže ich chytiť, stlačiť, prinútiť ich, aby sa pohli. A práve tieto aktivity dieťatko naučia princípu príčina-následok. Ak hodím hračku na vodu - voda špliecha. Ak urobím vlnu - vlna pohne hračkou a podobne. Dieťatko si potom dokáže tieto príčinno-následné vzťahy lepšie uvedomovať aj mimo hru vo vani. Zároveň dokážeš učiť svoje bábätko aj základným citoslovciam - kvak, čľup, šplech atď. 

 Edukačné hračky

Približne v 15.mesiaci už dieťatko rozvíja jemné motorické schopnosti. Dokáže postaviť vežičku pri hre s drevenými kockami, učí sa rozoznávať rôzne tvary hračiek. Veľa drevených, farebných hračiek, ktoré pomôžu dieťatku v tejto fáze života nájdeš v sekcii edukačné hračky.  Táto kategória hračiek je dosť dôležitá, a preto aj rozsiahla. Rozhodli sme sa teda, že jej venujeme samostatný blog, ktorý zverejníme už čoskoro.

a bonus na záver

AdobeStock_163974655

Zrkadlá

Zrakadlá síce nie sú hračkou, s ktorou by sa mohlo dieťatko hrať, ale môžu poskytnúť tebe aj tvojmu pokladu veľa zábavy. Kým nemá dieťatko aspoň rok, takmer určite si neuvedomí, že v zrkadle vidí seba. No uvedomuje si pohyb v ňom a výrazy tváre. Môžeš sa do zrkladla pozerať spolu s ním, robiť nejaké grimasy a sleduj, či sa ťa pokúsi napodobniť ;)

Mamička veríme, že sme ti trošku pomohli, výber je už len a len na tebe. Samozrejme - daných vekových údajov sa nemusíš držať presne. Každé dieťatko je individuálne a niektoré detičky sa vyvíjajú rýchlejšie. Preto treba tento popis prispôsobiť konkrétnemu dieťatku.

Prajeme príjemné upratovanie hračiek a radosť v deckých očiach :)

Zhrnutie na záver

0- 5 mesiacov - hrkálky, kolotoče nad postieľku, zvukové hračky

od 6 mesiacov - plyšáky, otváracie/zatváracie hračky, hračky so zvukmi,

od 9 mesiacov - hračky do vody

od 15 mesiacov - drevené, edukačné hračky, ktoré rozvíjaju mozog a vnímanie osobnosti

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie