Prečo sú hračky dôležité pre vývoj dieťatka 

 

blog.1

 

Hračky. Veľa? Málo? A treba ich vôbec? Je to dilema všetkých mamičiek, a to hlavne kvôli upratovaniu. Keď sa bábätko narodí, všetci príbuzní, známi, babka, dedko, krstní rodičia chcú novému členovi rodiny niečo darovať. A väčšinou sú to hračky -  nejaký plyšový medvedík, či hrkálka, hryzátko a pod. Zrazu je hračiek plná izba a ty mamička určite rozmýšľaš, či vôbec tvoje dieťatko všetky tie veci potrebuje.

 

Odpoveď je ÁNO aj NIE. Množstvo je samozrejme na tvojej regulácii. Veľa hračiek naraz je pre dieťatko zbytočné. No každý typ hračky má svoj osobitný význam a pomáha rozvíjať tvojmu dieťatku inú stránku jeho osobnosti. Aj z toho dôvodu sú v každom štádiu vývoja niektoré hračky vhodnejšie. Možno si teraz kladieš otázku- ktoré a kedy? A na to maminka, sme tu my :) Poradíme ti zopár trikov, podľa ktorých sa ti bude ľahšie rozhodovať, čo z toho množstva hračiek sa hodí pre tvojho drobca najviac. 

 

Hra je prirodzenou súčasťou detstva. Je to niečo vďaka čomu dieťa spoznáva svet. Práve preto je v prvých rokoch života dieťaťa absolútnym pravidlom Škola hrou :) Najjednoduchší spôsob ako sa rozhodnúť, aký typ hračky je správny v danom veku, je sledovanie vývoja zmyslov a emócií u tvojho dieťatka. V každej fáze vývoja sa zdokonaľuje a vyvíja niektorý zmysel silnejšie a rôzne typy hračiek pomáhajú rozvíjať práve niektorý z týchto zmyslov. Tak si to postupne ukážeme: 

 

 

 

AdobeStock_197090430 (1)

 

Hrkálky, kolotoče nad postieľku, zvukové hračky

 

V prvých mesiacoch života dieťatko vníma svet hlavne očami a ušami, reaguje na svetlo a dotyk. V tomto období sú teda vhodné hračky, ktoré vydávajú nejaký zvuk. Dieťatko na zvuk reaguje, otáča za ním hlavičku. Zvuky spojené s dotykmi rodiča dokonca dieťa upokojujú. Hrkálky či kolotoče nad postieľku, ktoré sa hýbu a vydávajú príjemné zvuky sú teda hračkami, ktoré dieťatko ocení najviac. 

 

Spočiatku dieťatko hluk prekvapí, ale čoskoro príde na to, že hračka vydá ten zvuk zakaždým, keď kopne nohami alebo máva rukami. Uvedomenie si tejto spojitosti je prvým krokom v jeho sebavzdelávaní . Po čase sa začne za hračkami aj naťahovať, čím posilňuje svaly a pripravuje sa na vstávanie a sedenie.

 

Až okolo 3. mesiaca života dokáže na chvíľku hračku udržať, ak mu ju vložíš do rúk. Preto plyšové zvieratká nie sú zhruba do tohto obdobia potrebné. Dieťatko sa k ním síce môže pritúliť, a preto rozhodne nespravíš nič zlé, ak mu nejakého plyšáka dáš. Na druhej strane, ak nechceš zahltiť detskú izbu a postieľku veľkým množstvom hračiek, s plyšákmi môžeš počkať. Niečo čo môže zobrať do pusy a cmúľať tvoj drobček ocení určite viac.

 AdobeStock_269043592 (1)

 

Plyšové hračky

 

Ak už dieťatko udrží hračku v rukách dlhšie a začne si ju posúvať z ruky do ruky, nastal čas na mäkké a príjemné hračky. Sú na to hneď dva dôvody. Prvým je to, že keď dieťatko hračku drží, skôr alebo neskôr ju odhodí. A hádzanie sa u väčšiny detí stane na určitý čas dosť veľkou záľubou.

Precvičujú si tým motoriku, keďže hračku znovu a znovu uchopia. Zároveň spoznávajú fakt, že ak hračku pustia, tak spadne. Druhým dôvodom je, že už hračky a ich výzor vnímajú oveľa výraznejšie. Dokážu si k ním vytvoriť citové puto a tým si rozvíjajú aj emocionálnu stránku. Toto puto medzi dieťatkom a hračkou môže byť veľmi silné a trvať aj dlhšie obdobie. Vypchaté hračky sú pre dieťa ľahko uchopiteľné (vedia ich objať!). Stimulujú u dieťatka zmysel pre dotyk, najmä ak ide o hračku, ktorá má veľa textúr - nejasný chvost, chlpaté uši alebo oblečenie z rôznych materiálov. Ale pozor mamička.

 

Odporúčame zaistiť, aby sa tvoje bábätko pritúlilo s bezpečne vypchatou hračkou. Najlepšie sú také s vyšitým nosom a očami namiesto gombíkov alebo iných malých predmetov, ktoré môžu spadnúť, aby ich dieťatko neprehĺtlo. Veľa takých nájdeš aj u nás na Hovienkove.

Keď bude tvoj poklad schopný sedieť a plaziť sa, začnú ho lákať hračky, ktoré mu pomôžu skúmať svet. Napríklad hračky s časťami, ktoré sa môžu otvárať a zatvárať, hádzať, buchnúť a padať. 

 

AdobeStock_42372166

 

 Hračky do vody 

 

Ak už dieťatko dokáže samo sedieť, môžeme pridať aj nejaké hračky do kúpeľa. Tieto hračky sú jednoduché - rybky, korytnačky, pískacie knižky a podobne. Ich cieľom je dieťa pri kúpeli zabaviť. Môže ich chytiť, stlačiť, prinútiť ich, aby sa pohli. A práve tieto aktivity dieťatko naučia princípu príčina-následok. Ak hodím hračku na vodu - voda špliecha. Ak urobím vlnu - vlna pohne hračkou a podobne. Dieťatko si potom dokáže tieto príčinno-následné vzťahy lepšie uvedomovať aj mimo hru vo vani. Zároveň dokážeš učiť svoje bábätko aj základným citoslovciam - kvak, čľup, šplech atd. 

 

AdobeStock_175232036 (1)

 

 Edukačné hračky

 

Približne v 15.mesiaci už dieťatko rozvíja jemné motorické schopnosti. Dokáže postaviť vežičku pri hre s drevenými kockami, učí sa rozoznávať rôzne tvary hračiek. Veľa drevených, farebných hračiek, ktoré pomôžu dieťatku v tejto fáze života nájdeš v sekcii edukačné hračky.  Táto kategória hračiek je dosť dôležitá, a preto aj rozsiahla. Rozhodli sme sa teda, že jej venujeme samostatný blog, ktorý zverejníme už čoskoro.

 

a bonus na záver

AdobeStock_163974655

Zrkadlá

 

Zrakadlá síce nie sú hračkou, s ktorou by sa mohlo dieťatko hrať, ale môžu poskytnúť tebe aj tvojmu pokladu veľa zábavy. Kým nemá dieťatko aspoň rok, takmer určite si neuvedomí, že v zrkadle vidí seba. No uvedomuje si pohyb v ňom a výrazy tváre. Môžeš sa do zrkladla pozerať spolu s ním, robiť nejaké grimasy a sleduj, či sa ťa pokúsi napodobniť ;)

 

Mamička veríme, že sme ti trošku pomohli, výber je už len a len na tebe. Samozrejme - daných vekových údajov sa nemusíš držať presne. Každé dieťatko je individuálne a niektoré detičky sa vyvíjajú rýchlejšie. Preto treba tento popis prispôsobiť konkrétnemu dieťatku.

Prajeme príjemné upratovanie hračiek a radosť v deckých očiach :)

 

 

Zhrnutie na záver

 

0- 5 mesiacov - hrkálky, kolotoče nad postieľku, zvukové hračky

od 6 mesiacov - plyšáky, otváracie/zatváracie hračky, hračky so zvukmi,

od 9 mesiacov - hračky do vody

od 15 mesiacov - drevené, edukačné hračky, ktoré rozvíjaju mozog a vnímanie osobnosti