Kŕmenie

AdobeStock_269373079 (1)

Ahojte mamičky,

 

v poslednej dobe je dosť často diskutovanou témou jedlo. Nemáme na mysli len bežné diskusie o zdravej strave či o potravinových intoleranciách, ale hlavne o tom kedy a ako začať podávať stravu našim najmenším pokladom. 

 

Preto sa v tomto blogu budeme venovať kŕmeniu detičiek a poskytneme zopár rád a trikov, ako zvládnuť aj toto obdobie čo najlepšie.

 

Úplne na začiatok zdôrazňujeme, že každé dieťa je individuálne, a preto neexistuje žiadne generálne pravidlo, ktoré bude stopercentne platiť u každého.

 

Najskôr si uvedieme zopár rád z hygienického hľadiska, ktoré vám pomôžu predísť zdravotným problémom vašich pokladov.  Tieto rady sa budú týkať aj mamičiek, ktoré ešte na bežnú stravu neprechádzajú, ale kŕmia svoje bábätka sušeným mliečkom.

Niektoré ťažkosti, ktoré trápia brušká vašich bábätiek môžu byť spôsobené baktériami.

 

Preto je dobré dodržiavať tieto zásady, aby ste sa týmto ťažkostiam vyhli:

  • vždy sterilizujte všetko, v čom bábätku jedlo pripravujete aj podávate (od fľašiek, cumlíkov, misiek, lyžičiek až po misky, v ktorých jedlo pripravujete a uchovávate) 

 

  • stravu pre bábätka pripravte až vtedy, keď sa chystáte na kŕmenie (táto rada sa týka mamičiek, ktoré svojim bábätkám pripravujú sušené mliečka)

 

  • Vybavenie,ktoré prešlo procesom sterilizácie je najlepšie nechať uschnúť na papierovej utierke

 

  • Tak ako umývate a sterilizujete všetko vybavenie, nezabúdajte aj na svoje ruky. Pred prípravou aj kŕmením je teda vhodné si ruky umyť

 

  • pri príprave mliečka platí pravidlo, že mlieko, ktoré bábätko nedopilo je lepšie vyliať a pri ďalšom kŕmení použiť čerstvé 

 

Sterilizácia zariadení sa odporúča hlavne do 6. mesiaca života bábätka. Na trhu sa nachádza niekoľko druhov rôznych sterilizátorov a každý má svoje výhody aj nevýhody. Pozrieme sa teda na tie najtypickejšie, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý sa vám zdá najlepší.

 

1. Sterilizácia “preváraním”

Výhodou tejto metódy je finančná prístupnosť. V podstate si nepotrebujete kupovať žiadne špeciálne zariadenia. Stačí voda a nádoba, v ktorej budete prevárať.

 

Nevýhodou je však to, že na preváraných nádobách sa časom môže začať usadzovať vodný kameň. Takisto je to časovo náročnejšie riešenie. Pri práci s vriacou vodou je potrebná zvýšená ostražitosť, čo môže byť dlhodobo stresujúcim faktorom

 

2. Elektrické parné sterilizátory

Výhodou je hlavne čas použitia aj čistenia, ktorý je pri týchto tipoch naozaj krátky. Takisto sa medzi výhody ráta aj jednoduché použitie. Veľkým plusom elektrických parných sterilizátorov je aj to, že odstránia z nádob aj nepríjemný zápach. 

 

Nevýhodou je vyššia cena 

 

Kvalitné elektrické parné sterilizátory značky Avent nájdete aj u nás

https://www.hovienkovo.sk/elektricke-parne-steriliatory/

 

3. Sterilizátor do mikrovlnnej rúry

Výhodou je rýchle použitie, bezpečná a ľahká manipulácia a krátka doba chladnutia sterilizovaných nádob

 

Nevýhodou môže byť kompatibilita s vašou mirkovlnkou - sterilizátory, ktoré sú vhodné pre väčšinu mikrovlných rúr nájdete na https://www.hovienkovo.sk/sterilizatory-do-mikrovlnej-rur

 

Toto boli asi najzákladnejšie rady týkajúce sa prípravy nádob na jedlo. Teraz sa už poďme venovať samotnému papaniu. 

 

Asi každý rodič si pri svojom prvom bábätku položí otázku: Kedy začať s prikrmovaním tuhou stravou? Odpoveď však nie je jednodznačná, no paradoxne je veľmi jednoduchá - Vtedy, keď je na to dieťa pripravené. S prvými pokusmi môžete začať približne od 5- 6. mesiaca. Detský lekár MuDr. Kopecký však radí: „Mamičky by sa ale nemali ponáhľať, keď dieťa ešte príkrm nechce, pretože každý sa vyvíja trochu inak. Odporúčam individuálny prístup a hlavne neporovnávať s ostatnými rovnako starými deťmi. To sa týka celého psychomotorického vývoja dieťaťa.“

 

Najefektívnejšou metódou je teda nechať dieťa samo rozhodnúť, kedy je pripravené. Táto metóda je veľmi známa a môžete ju poznať pod názvom „baby-led weaning“, a skratkou BLW. Slovensky preklad znamená približne „dieťaťom vedené odstavovanie“.  V skratke táto metóda hovorí, že keď sa dieťa samo začne zaujímať o jedlo, treba ho nechať ochutnať to, na čo má chuť. Spoznáte to tak, že sa bude načahovať za jedlom, ktoré uvidí u vás. Preto je dobré stolovať spolu s Vašim bábätkom. Princípom tejto metódy je, že dieťatko samo potravinu chytí do rúčky, zoznámi sa s ňou, s jej konzistenciou aj vôňou a ochutná ju. Možno ju zahodí či vypľuvne, ale ak mu zachutí spapá ju. Je preto dobre, aby to na začiatku boli varené potraviny - napr. zelenina, aby ich mohlo dieťatko ľahko spracovať aj bez zúbkov.  „Keď od dieťaťa chcem, aby začalo hrýzť, tak už stačí rozdrobiť jedlo vidličkou,“ doplňuje MUDr. Kopecký.

 

Osobne má túto metódu vyskúšanú aj Tereza Broschová - výživová poradkyňa , ktorá sa zaoberá detskou stravou. Podľa nej je výhodou BWL metódy to, že dieťa “ sa cíti samostatne a je prítomné pri stolovaní rodiny hneď od začiatku” a taktiež dodáva aj vlastnú skúsenosť, že “pokiaľ s touto metódou začnete je veľmi pravdepodobné, že vaše deti už nebudú chcieť jesť inak”

 

Na záver ešte zopár benefitov prečo je lepšie využiť BWL metódu pred mixovaním stravy (podľa článku A. Mikušovej: Zavádzanie príkrmov Baby Led Weaning metódou: Žiadna mixovaná strava, dieťa sa kŕmi samo a z jedenia má radosť) :

 

Dieťatko si osvojí schopnosť žuvania

To, aby sa dieťa naučilo prežúvať nie je dôležité len pre samotné jedenie. Táto schopnosť priamo súvisí aj so správnym vývojom ústnej dutiny. Podľa odborníkov môže mať istý vplyv aj pri vývoji reči.

 

Zlepšenie motorických funkcií 

Dieťatko skúma jedlo dotykom aj pohľadom, vníma jeho vôňu. Tým si trénuje svoje zmysly. Zároveň si ho dáva do úst pomocou vlastnej ruky, vďaka čomu zlepšuje nielen jemné motorické funkcie (uchopenie, zdvihnutie..), ale aj koordináciu ruky a očí.

 

Radosť pri jedení

Dieťatko sa cíti viac slobodne. Samo si vyberá na čo má chuť a keďže stoluje spolu s ostatnými, má s jedenia väčšiu radosť. Najlepšie je, keď má dieťa aj svoj vlastný tanierik či misku a svoj príbor. Veľa rôznych potrieb na papanie nájdete na našej stránke:

https://www.hovienkovo.sk/krmenie/

 

Aby mohlo Vaše dieťatko jesť pri stole s ostatnými členmi rodiny, je dobré mať na to vhodnú stoličku. Treba myslieť na to, že bábätko ešte nedokáže sedieť samo, a takisto sa pri jedení vrtí a je zaujaté mnohými rozptyľujúcimi faktormi. Preto odporúčame jedálenské stoličky pre bábätká. Aj tie môžete nájsť u nás, na našom eshope:

https://www.hovienkovo.sk/detske-stolicky/

 

Na záver jedna dobrá rada mamičky. Nikdy nenechávajte svoje dieťatko papať bez dozoru, pretože pri prvých pokusoch s tuhou stravou sa môže stať, že im sústo zabehne, alebo ho nepožujú správne. Preto musíte byť nablízku, aby ste na to včas zareagovali. 

 

A nebojte sa. Keď bábätká prvýkrát ochutnajú niečo iné ako materské mlieko,nemusia byť na tú chuť pripravené. Preto nemusíte byť sklamané mamičky, ak vaše s láskou pripravované jedlo skončí nedotknuté či vypľuvnuté. Nič sa nedeje. Maličké si na to len musí zvyknúť :). 

Hovienkovo nájdete na GLAMI.sk (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});